Tarihçe

Kapadokya Konakları konsepti, yapılar henüz tasarım aşamasındayken olgunlaştı, yörenin doğal ve kültürel dokusunu, yaşamını yansıtan, aynı zamanda çağdaş konfordan ödün vermeyen bir çizgide gerçekleştirildi. Özgün dokuyu bozmadan çağdaş bir altyapı inşa etmek; aslında projenin en zorlu kısmı da bu oldu. Yüzlerce yıllık kemerli bina cepheleri aslına uygun şekilde restore edildi. Kemerli girişlerin ardındaki kaya oyma mekanlar konfora yönelik yeniden dizayn edildi. Odaların her köşesi özel yapım ahşap işleri, antika mobilyalar, yöresel el dokuması halılar ve geleneksel sanat eserleriyle dekore edildi.

Ortaya çıkan sonuç bizler için gurur kaynağı, ancak köyün kültürel dokusu da bir o kadar etkileyici. Eşine az rastlanır bir yer Mustafapaşa. Betonun girmediği yegane yerleşimlerden ve özgün mimarisiyle devlet koruması altında. Göz alıcı, nakış gibi işlenmiş kemerli cepheler ve devasa kaya yerleşimler sizi yüzyıllar öncesine götürüyor.

Mustafapasa, ya da halk arasında bilinen adıyla Sinasos, Ürgüp'ün hemen güneyinde, Kapadokya bölgesinin kalbinde yeralıyor. Buna karşın, mucize kabilinden kitle turizminin kalabalığından, keşmekeşinden uzak kalmayı başarmış. Yaşam tarzı da öyle. Geleneksel düğünleri, bağ bozumunu, sokak ve avlularda kaynayan pekmez kazanlarını, damlarda kurutulan kayısı ve üzüm yığınlarını, evlerin önlerinde kabak çekirdeği ayıklayanları görmeniz hala mümkün.

Geçmişteki ihtişamın izlerine hemen heryerde rastlayabilirsiniz. Osmanlı'nın son döneminde, başkentin tuzlanmış balık ve havyar ticareti, Sinasos Loncası altında toplanan çoğunluğu Rum yerli halkın tekelindeydi. Ticaretten elde edilen zenginlik ve yatırım, Sinasos'u yörenin sayılı beldelerinden biri haline getirmişti. Kapadokya bölgesinin müstakil en büyük kilisesi, medrese ve ihtişamlı taş konaklar bu dönemde inşa edilen yapılardır. Tarihi medrese günümüzde Kapadokya Meslek Yüksekokulu olarak hizmet vermekte.

Mustafapaşa bölgedeki doğal oluşumlar açısından da özel bir yere sahip. Köyün yanıbaşındaki Saklı Vadi ve Gomeda Vadisi, Kapadokya'nın sayılı kaya yerleşimleri arasında.

Kapadokya yolculuğumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz...

Lale Sürmen Aran

Copyright © 2011-2017, Cappadocia Estates